ATRAKCJE OKOLICY

Jeśli chcesz

  • Zrobić sobie zdjęcie z nosem Czarownicy
  • Zobaczyć jedynego żubra na Pogórzu Ciężkowickim
  • Popłynąć w podróż "łodzią podwodną"
  • Wspiąć się na szczyt 9 metrowej skały
  • Posłuchać słynnego menueta G-dur na świeżym powietrzu
  • Zjeść pyszne pierniki
  • Poznać tajemniczy świat nietoperzy
  • Dowiedzieć się co to jest "kneippowanie" i samemu spróbować
  • Zatańczyć furtoka
  • Spędzić czas na świeżym powietrzu
  • Wzbogacić swoją wiedzę przyrodniczą

Odwiedź Ciężkowice!!!

Miejsca warte odwiedzenia na terenie gminy Ciężkowice

Skamieniałe Miasto

Rezerwat przyrody nieożywionej położony na wzgórzu Skała (367 m n.p.m.) nad rzeką Białą Tarnowską. Można w nim oglądać skałki z piaskowca ciężkowickiego o rozmaitych kształtach. Najciekawszym kształtem może pochwalić się znajdująca się zaraz koło głównej drogi „Czarownica”. Niektóre ze skał są także świetnymi punktami widokowymi np. „Ratusz” czy też „Skałka z Krzyżem”. Jedną z ciekawszych atrakcji tego miejsca jest tzw. „Tajemnicza Szczelina” czyli wąski przesmyk skalny w skale „Grunwald”.

Muzeum Przyrodnicze

Najważniejszą część ekspozycji stanowi około 200 gatunków ptaków prezentowanych w ułożeniu grup systematycznych (rzędy i rodziny). Wśród rzadkich gatunków znajduje się ponad 20 z Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, w tym gatunki wymarłe. Kolekcja entomologiczna liczy ok. pół tysiąca owadów, głównie motyle – 300 sztuk. Liczne trofea łowieckie i dermoplasty (pełnoplastyczne preparaty przyrodnicze) ssaków, ponad 100 modeli roślin naczyniowych, a także skamieniałości i stanowiska interaktywne wzbogacają zbiory muzeum.

Muzeum Etnograficzne „Grociarnia”

Muzeum zostało założone w 1976 r. w Domu Kultury w Jastrzębi. Zbiory zawierają najrozmaitsze przedmioty związane z życiem dawnych mieszkańców pogórzańskich wsi. Możemy tu zobaczyć narzędzia i wyroby kowalskie, stolarskie itp. Najcenniejszym eksponatem jest drewniany kadłub starej studni o długości 2,5 m. Wiek jodły, z którego został wykonany oszacowano na około 400 lat.

Park Zdrojowy

Położony w bezpośrednim sąsiedztwie Skamieniałego Miasta park stanowi najnowszą atrakcję Ciężkowic. Można w nim skorzystać z zabiegów hydroterapii czyli wodolecznictwa przygotowanych według metodologii ks. Sebastiana Kneippa. Dodatkowo dla turystów są udostępnione: plac zabaw, siłownia na świeżym powietrzu a także ścieżki spacerowe.

Pomnik Przyrody „Wąwóz Wodospad”

Jest to malowniczy wąwóz skalny o długości około 70 m i głębokości do 25m. Dzięki swojemu położeniu (na dno nie dochodzą promienie słońca) panuje w nim specyficzny mikroklimat, dzięki któremu możemy poczuć się jak we wnętrzu jaskini. Wąwóz jest z jednej strony zamknięty około 10 metrową ścianą skalną, z której przy odpowiedniej pogodzie spływa kaskada wodna. Miejsce to jest szczególnie warte odwiedzenia zimą kiedy to tworzy się w nim lodospad.

Zabytkowy układ urbanistyczny

Zabytkowy układ urbanistyczny potocznie nazywany po prostu rynkiem. Ciężkowice są przykładem jednej z najlepiej zachowanej „małomiasteczkowej architektury” na terenie południowej Małopolski. Na szczególną uwagę zasługują pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku drewniane domy z tzw. podcieniami. Ponadto niepowtarzalny klimat dodają XIX wieczne: ratusz oraz kapliczka św. Floriana a także najnowsza atrakcja na płycie rynku Ławeczka I. J. Paderewskiego, przy której można posłuchać jednego z najbardziej znanych utworów mistrza: Menueta G-dur.

Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego i Kościół św. Andrzeja w Ciężkowicach

Neogotycki kościół wybudowany ponad 100 lat temu przez sławnego architekta Jana Sas-Zubrzyckiego. Uwagę zwraca duży rozmiar oraz bogactwo zdobień budowli. Na jednej z bocznych ścian można zobaczyć m.in. żygacz w formie głowy smoka. W głównym ołtarzu słynący łaskami obraz „Ecce Homo” czyli Oto Człowiek. Ściany zdobi bogata polichromia z zasługującą na szczególną uwagę historią ciężkowickiego obrazu.

Dworek I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

Ten nieduży XIX wieczny budynek jest jedynym zachowanym do dzisiaj domem, w którym mieszkał I. J. Paderewski czyli jeden z najsłynniejszych polskich kompozytorów. Wnętrze swoim wystrojem przypomina nam czasy, w których żył tu I. J. Paderewski. Jednak największym atutem dworku jest jego położenie: w zabytkowym parku nad stawem. Dworek jest udostępniony dla zwiedzających. Więcej informacji na stronie: https://centrumpaderewskiego.pl/dwor-paderewskiego-1.html

Ławeczka I. J. Paderewskiego

Na płycie rynku znajduje się jedna z najnowszych atrakcji Ciężkowic, wykonany w 2018 roku pomnik I. J. Paderewskiego. Na całość składa się naturalnej wielkości siedząca postać artysty oraz fortepian. To co czyni obiekt wyjątkowym w całym regionie jest możliwość posłuchania muzyki na świeżym powietrzu. Po przyciśnięcie przycisku na klawiaturze fortepianu do naszych uszu dotrą dźwięki jednego z najsłynniejszych utworów Paderewskiego – menueta G-dur.

Wieża widokowa w Bruśniku

Wieża usytuowana na górze Styr (420 m n. p. m.) na Pogórzu Rożnowskim. Cała konstrukcja liczy 23 m, najwyższy taras widokowy na wysokości 18m. Rozpościera się z niej piękny widok na Pogórza oraz Beskidy. Miłośnicy górskich panoram mogą na niej skorzystać z tablic informacyjnych opisujących widoki oraz położenie lokalnych atrakcji.

Pomnik przyrody „Diable Boisko” w Pławnej

Wychodnia z piaskowca ciężkowickiego przypominająca okno skalne. Według legendy dawniej było to miejsce spotkań okolicznych diabłów. Dziś jest to świetne miejsce na popołudniowy spacer. Można dojść zielonym szlakiem prowadzącym z Pławnej do Kąśnej Dolnej.

Pomnik przyrody skała „Wieprzek” w Siekierczynie

Jest to podzielona na trzy części wychodnia skalna zbudowana z piaskowca ciężkowickiego. Według legendy było to miejsce kłótni dwóch kupców zmierzających na targ ze swoimi wieprzkami. Jeden z nich zaklinał się, że zwierzę jest jego a jeśli nie to niech skamienieje. I takim sposobem „Wieprzek” stoi w tym miejscu do dnia dzisiejszego.

Pomnik przyrody „Kamieniołom w Ostruszy”

Jeden z czterech kamieniołomów na terenie gminy Ciężkowice. Pozostałe trzy znajdują się w: Kipsznej, Kąśnej Dolnej i na Tursku. Liczy 100 m długości, 20 m wysokości. Jego powierzchnia to 7,5 hektara. Wydobywany tam kamień wykorzystywano przy budowie dróg, mostów, nasypów kolejowych.

Cmentarze wojenne z I wojny światowej

Na terenie gminy Ciężkowice znajduje się 9 cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej. Największym z nich jest cmentarz nr 140 na Tursku, jednak aby do niego dotrzeć trzeba dokładnie sprawdzić lokalizację na mapie (nie ma wyraźnego dojścia od drogi). Na uwagę zasługuje również cmentarz nr 136 w Zborowicach, z którego przy dobrej pogodzie rozpościera się piękny widok na okoliczne wzniesienia.

Kościół p.w. Wniebowzięcia N.M.P. w Bruśniku

Powstał około 100 lat temu według projektu Jana Sas- Zubrzyckiego. Mieści się tu Sanktuarium Matki Bożej Bruśnickiej. Szczególnie cennym elementem wyposażenia świątyni jest słynący łaskami, gotycki obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Ciekawostkę stanowi obraz Zwiastowanie z pejzażem Tatr w tle.

Kościół p.w. św. Bartłomieja w Jastrzębi

Jedyny drewniany kościół na terenie gminy Ciężkowice. Budowla powstała w XVI w., wielokrotnie przebudowywana. We wnętrzu trzy XVIII wieczne ołtarze. W ołtarzu głównym obraz Przemienienie Pańskie z przełomu XVIII/XIX wieku.

Kościół p.w. św. Marii Magdaleny w Zborowicach

Powstał w XVI wieku w stylu tzw. prowincjonalnego gotyku. Ciekawym elementem budowli jest położone na wschodniej ścianie prezbiterium ossarium czyli krypta, gdzie są pochowane szczątki dawnych parafian odkryte w czasie prac remontowych. We wnętrzu świątyni uwagę zwraca XVI wieczne, kamienne tabernakulum.