ATRAKCJE OKOLICY

Jeśli chcesz

  • Zrobić sobie zdjęcie z nosem Czarownicy
  • Zobaczyć jedynego żubra na Pogórzu Ciężkowickim
  • Popłynąć w podróż "łodzią podwodną"
  • Wspiąć się na szczyt 9 metrowej skały
  • Posłuchać słynnego menueta G-dur na świeżym powietrzu
  • Zjeść pyszne pierniki
  • Poznać tajemniczy świat nietoperzy
  • Dowiedzieć się co to jest "kneippowanie" i samemu spróbować
  • Zatańczyć furtoka
  • Spędzić czas na świeżym powietrzu
  • Wzbogacić swoją wiedzę przyrodniczą

Odwiedź Ciężkowice!!!

Miejsca warte odwiedzenia na terenie gminy Ciężkowice

Skamieniałe Miasto

Rezerwat przyrody nieożywionej położony na wzgórzu Skała (367 m n.p.m.) nad rzeką Białą Tarnowską. Można w nim oglądać skałki z piaskowca ciężkowickiego o rozmaitych kształtach. Najciekawszym kształtem może pochwalić się znajdująca się zaraz koło głównej drogi „Czarownica”. Niektóre ze skał są także świetnymi punktami widokowymi np. „Ratusz” czy też „Skałka z Krzyżem”. Jedną z ciekawszych atrakcji tego miejsca jest tzw. „Tajemnicza Szczelina” czyli wąski przesmyk skalny w skale „Grunwald”.

Muzeum Przyrodnicze

Najważniejszą część ekspozycji stanowi około 200 gatunków ptaków prezentowanych w ułożeniu grup systematycznych (rzędy i rodziny). Wśród rzadkich gatunków znajduje się ponad 20 z Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, w tym gatunki wymarłe. Kolekcja entomologiczna liczy ok. pół tysiąca owadów, głównie motyle – 300 sztuk. Liczne trofea łowieckie i dermoplasty (pełnoplastyczne preparaty przyrodnicze) ssaków, ponad 100 modeli roślin naczyniowych, a także skamieniałości i stanowiska interaktywne wzbogacają zbiory muzeum.

Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej

Sercem Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Cieżkowicach jest interaktywna wystawa „ZIEMIA – WODA – POWIETRZE”, która odkrywa przed zwiedzającymi piękno i wyjątkowość pogórzańskiej przyrody. Każdy zwiedzający otrzyma porcję wiedzy, naukowych ciekawostek i niezwykłą atmosferę, którą tworzą pracujący w Centrum edukatorzy i pracownicy. Po zwiedzaniu można zrelaksować się podczas seansów filmowych, w których natura gra pierwsze skrzypce. Profesjonalnie wyposażona sala kinowa gotowa jest przyjąć 180 osób, a w swojej ofercie poza projekcją filmów, daje możliwość organizowania konferencji, wykładów, szkoleń itp.

Więcej o MCEE na stronie internetowej: https://tubijeserce-pogorza.pl/

 

Muzeum Etnograficzne „Grociarnia”

Muzeum zostało założone w 1976 r. w Domu Kultury w Jastrzębi. Zbiory zawierają najrozmaitsze przedmioty związane z życiem dawnych mieszkańców pogórzańskich wsi. Możemy tu zobaczyć narzędzia i wyroby kowalskie, stolarskie itp. Najcenniejszym eksponatem jest drewniany kadłub starej studni o długości 2,5 m. Wiek jodły, z którego został wykonany oszacowano na około 400 lat.

Park Zdrojowy

Położony w bezpośrednim sąsiedztwie Skamieniałego Miasta park stanowi najnowszą atrakcję Ciężkowic. Można w nim skorzystać z zabiegów hydroterapii czyli wodolecznictwa przygotowanych według metodologii ks. Sebastiana Kneippa. Dodatkowo dla turystów są udostępnione: plac zabaw, siłownia na świeżym powietrzu a także ścieżki spacerowe.

Pomnik Przyrody „Wąwóz Wodospad”

Jest to malowniczy wąwóz skalny o długości około 70 m i głębokości do 25m. Dzięki swojemu położeniu (na dno nie dochodzą promienie słońca) panuje w nim specyficzny mikroklimat, dzięki któremu możemy poczuć się jak we wnętrzu jaskini. Wąwóz jest z jednej strony zamknięty około 10 metrową ścianą skalną, z której przy odpowiedniej pogodzie spływa kaskada wodna. Miejsce to jest szczególnie warte odwiedzenia zimą kiedy to tworzy się w nim lodospad.

Zabytkowy układ urbanistyczny

Zabytkowy układ urbanistyczny potocznie nazywany po prostu rynkiem. Ciężkowice są przykładem jednej z najlepiej zachowanej „małomiasteczkowej architektury” na terenie południowej Małopolski. Na szczególną uwagę zasługują pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku drewniane domy z tzw. podcieniami. Ponadto niepowtarzalny klimat dodają XIX wieczne: ratusz oraz kapliczka św. Floriana a także najnowsza atrakcja na płycie rynku Ławeczka I. J. Paderewskiego, przy której można posłuchać jednego z najbardziej znanych utworów mistrza: Menueta G-dur.

Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego i Kościół św. Andrzeja w Ciężkowicach

Neogotycki kościół wybudowany ponad 100 lat temu przez sławnego architekta Jana Sas-Zubrzyckiego. Uwagę zwraca duży rozmiar oraz bogactwo zdobień budowli. Na jednej z bocznych ścian można zobaczyć m.in. żygacz w formie głowy smoka. W głównym ołtarzu słynący łaskami obraz „Ecce Homo” czyli Oto Człowiek. Ściany zdobi bogata polichromia z zasługującą na szczególną uwagę historią ciężkowickiego obrazu.

Dworek I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

Ten nieduży XIX wieczny budynek jest jedynym zachowanym do dzisiaj domem, w którym mieszkał I. J. Paderewski czyli jeden z najsłynniejszych polskich kompozytorów. Wnętrze swoim wystrojem przypomina nam czasy, w których żył tu I. J. Paderewski. Jednak największym atutem dworku jest jego położenie: w zabytkowym parku nad stawem. Dworek jest udostępniony dla zwiedzających. Więcej informacji na stronie: https://centrumpaderewskiego.pl/dwor-paderewskiego-1.html

Ławeczka I. J. Paderewskiego

Na płycie rynku znajduje się jedna z najnowszych atrakcji Ciężkowic, wykonany w 2018 roku pomnik I. J. Paderewskiego. Na całość składa się naturalnej wielkości siedząca postać artysty oraz fortepian. To co czyni obiekt wyjątkowym w całym regionie jest możliwość posłuchania muzyki na świeżym powietrzu. Po przyciśnięcie przycisku na klawiaturze fortepianu do naszych uszu dotrą dźwięki jednego z najsłynniejszych utworów Paderewskiego – menueta G-dur.